BELFÖLD : A demagógia győzelme a tények felett! II. rész
A demagógia győzelme a tények felett! II. rész
összeállította: Audie 2009.02.04. 11:49
Draskoviccsal is komoly gondok vannak, az etika, és a hozzáértés hiánya, lerombolta az általa vezetett minisztérium maradék imázsát is. Már pénzügyminisztériumi államtitkárként is dilettáns munkát végzett. Még sem akarja belátni, a folytatólagos károkozását. A rendőség szinvonalát az efféle műkedvelők, egyre mélyebbre nyomják. Pedig azt gondoltuk, Gergényinél kártékonyabb gazember nem jöhet. A helyzet mit sem javult. Úgy látszik ebben az országban a politikában a vezetésben, sosem lehet olyan mélyre süllyedni, hogy annál ne lehetne még lejebb. A tapasztalat szerint ezek a "politikusok", akik élen járnak ebben, Fletó baráti körében sosem fogynak ki.
Lapértesülések szerint több csapatot is Miskolcra rendeltek a fővárosi készenléti rendőrségtől, miután hivatalosan is bejelentették vasárnapra a Pásztor Albert melletti szimpátiatüntetést.
Készenléti rendőrök csapatait vezényelték Miskolcra? Copyright | MediaPlayer letöltés | Csak letöltés után pozicionálható!
Számított az elbocsátásra, a tényeket azonban nem volt hajlandó elhallgatni, mondta egy nappal nyilatkozata után egy helyi internetes újságnak Pásztor Albert. A rendészeti miniszter azonnal lépett, fél napon belül, a rendőrség belső vizsgálatának megkezdése előtt kirúgatta a miskolci rendőrkapitányt. Draskovics Tibor a köztelevízióban erkölcsi okokra hivatkozott, szerinte Pásztor Albert átlépett egy határt azzal, hogy megkülönböztette a cigány és a magyar bűnelkövetőket.
Gusztos Péter még a rendőrséget felügyelő minisztert is beelőzte közleményével. A liberális politikus ebben megmagyarázhatatlannak nevezte Pásztor kijelentéseit.
A borsodi cigányvajda viszont felháborodott a miskolci rendőrkapitány leváltásán. Lakatos Attila szerint Pásztor Albert nem tett mást, csak közölte a tényeket.
Egész Miskolc Pásztort támogatja
A leváltott rendőr mellé állt az egész város, a helyi ellenzék, és Miskolc szocialista polgármestere is. Káli Sándor hétfőn az Országos, a megyei rendőrfőkapitánnyal és az igazságügyi miniszterrel akar tárgyalni az ügyről.
Pásztor Albert mellé állt Simon Gábor MSZP-s országgyűlési képviselő, így Káli Sándorhoz, és Lakatos Attilához hasonlóan ő is részt akar venni a rendőrkapitány melletti vasárnapi szimpátiatüntetésen
Bencze József kiáll kollégája mellett
Akár már szombat estére vagy vasárnap reggelre meglehet a miskolci rendőrkapitány ellen indított vizsgálat eredménye - mondta az országos főkapitány. Pásztor Albert ügyében a rendészeti miniszter dönt majd. Bencze József annak ellenére, hogy Draskovics Tibor utasítására más beosztásba helyezte át a rendőrkapitányt, azt mondta: kiáll rendőr kollégája mellett. Szerinte ha Pásztor nyilatkozata etnikai csoportokat sértett, akkor kell, hogy következménye legyen. Ugyanakkor úgy véli, egy félmondatos nyilatkozat nem lökhet porba egy harminc éves munkát
A szakszervezetek megosztottak
A rendőrszakszervezeteket megosztja a borsodi kapitány leváltása. A Roma Rendőrök Országos Egyesületének elnöke egyetért Pásztor Albert eltávolításával, mert szerinte politikai indíttatású volt a nyilatkozata. A Tettrekész Magyar Rendőrság Szakszervezete viszont úgy véli: Pásztort politikai megrendelésre függesztette fel az országos főkapitány.
Draskovics: Eszem ágában sincs lemondani
Visszahelyezik székébe Pásztor Albert miskolci rendőrkapitányt. Erről az országos rendőr-főkapitány határozott, de a döntést Draskovics Tibor rendészeti miniszter is jóváhagyta. Bencze József a szombaton lezárult vizsgálatra hivatkozott, amely szerint Pásztor nem követett el jogsértést. Tehát a cigányok bűnözéséről tett kijelentése nem volt rasszista, de nyilatkozata félreértésre adhat okot. Az országos rendőr-főkapitány ezért felszólította: a jövőben óvakodjon a hasonló általánosításra lehetőséget adó kijelentésektől. Bencze József tegnap tájékoztatta döntéséről a rendészeti minisztert. Draskovics Tibor ma küldte meg egyetértő válaszát az országos rendőr-főkapitánynak. Az ezredest tegnap azért váltották le ideiglenesen, mert a miskolci bűncselekmények statisztikáira hivatkozva azt mondta, hogy két hónapja az utcai támadásokat csak cigányok követték el a városban.
Draskovics a helyén marad
Az igazságügyi és rendészeti miniszter a történtek ellenére nem mond le. Draskovics Tibor a Hír Televíziónak azt nyilatkozta: esze ágában sincs távozni. A vizsgálatra ő utasította az országos rendőrfőkapitányt, annak eredményét azonban nem várta meg, azonnali hatállyal áthelyeztette Pásztor Albertet.
Tegnap egyre többen bírálták szocialista körökből és szakmai szervezetek is a tárcavezetőt, amiért szerintük politikai okból távolíttatta el Pásztort. A Tettrekész Magyar Rendőrség Szakszervezete pedig lemondásra szólította fel Bencze Józsefet, amiért végrehajtotta a szerintük politikai megrendelést. Többen azt is kifogásolták, hogy a vizsgálat eredményét meg sem várva váltották le az ezredest, akit tavaly augusztus 20-án a Magyar Köztársasági Érdemrend Lovagkeresztjével tüntettek ki.
„Nem lehet két pofonnal elrendezni a helyzetet”
Gyurcsány Ferenc kérésére gyorsította fel az országos rendőr-főkapitány és a rendészeti miniszter a miskolci rendőrkapitány romákkal kapcsolatos nyilatkozata után indított vizsgálatot. A miniszterelnök vasárnap a rendkívüli kormányülést követő sajtótájékoztatón kérdésre válaszolva úgy fogalmazott: nem az ő dolga eldönteni, hogy helyes volt-e visszahelyezni Pásztor Albertet a főkapitányi posztra. A kormányfő szerint nem is ez a legfontosabb, hanem hogy a rendőrkapitány figyelmeztetést kapott kijelentéseiért. „Nem lehet két pofonnal elrendezni a helyzetet” - fogalmazott Gyurcsány. A miniszterelnök elismerte, hogy a problémát az okozza: egyre több konfliktus van egy-egy helyi közösségben, „sok a mindennapi életet zavaró, irritáló bűncselekmény” és egyre nő a feszültség.
Lázár: Draskovicsnak le kellene mondani
A Fidesz szerint le kellene mondania az igazságügyi és rendészeti miniszternek. A rendészeti bizottság fideszes elnöke közleményében azt írta: Draskovics Tibor most minden eddiginél ékesebben bizonyította alkalmatlanságát. Lázár János szerint a kormány tehetetlen és nem tudja garantálni a törvénytisztelő állampolgárok biztonságát.
A demonstrációt megtartják Dr. Vereczkei Csaba ezredes a B.-A.-Z. Megyei Rendőr-főkapitányság vezetője az országos rendőrfőkapitány döntése után a Borsod Online kérdésére elmondta, tudomásul veszik az országos rendőrfőkapitány döntését. A portál úgy értesült: a rendőrség tudomása szerint a vasárnap délután ötre tervezett szimpátiatüntetést Dr. Pásztor Albert visszahelyezése után is valószínűleg megtartják, mivel a bejelentett rendezvényt a szervező nem vonta vissza, ezért a rendőrség a törvényben előírtak szerint készen áll a demonstráció biztosítására. A szimpátiatüntetésen a tervek szerint részt vett volna Miskolc szocialista polgármestere, a helyi MSZP-frakció, az ellenzék és a borsodi cigányvajda is. A Készenléti Rendőrség több csapatát is Miskolcra vezényelték már szombaton.
Visszahelyezik székébe Pásztor Albertet. Bencze József országos rendőrkapitány a miniszter jóváhagyásával szüntette meg a miskolci rendőrkapitány átvezénylését, aki így folytathatja munkáját. Draskovics Tibor feltehetően az ezredes ellen lefolytatott vizsgálat eredménye alapján döntött így.
Draskovics meghátrált, visszahelyezte Pásztor Albertet Copyright | MediaPlayer letöltés | Csak letöltés után pozicionálható!
Bár szombaton egyre többen bírálták szocialista körökből és szakmai szervezetek is a tárcavezetőt, amiért szerintük politikai okból váltották le Pásztort. Az ezredes pénteken a miskolci bűncselekmények statisztikáira hivatkozva mondta azt, hogy két hónapja az utcai támadásokat csak cigányok követték el a városban.
Azt egyelőre nem tudni, hogy a döntés ellenére megtartják-e a délutánra bejelentett szimpátiatüntetést, amelyen a tervek szerint részt vett volna Miskolc szocialista polgármestere, a helyi MSZP-frakció, az ellenzék és a borsodi cigányvajda is. A Készenléti Rendőrség több csapatát is Miskolcra vezényelték már tegnap.
A civilek is demonstráltak a nagy hirtelen leváltott miskolci rendőrkapitány mellett.
Káli: „Romakérdésben” olyan súlyos a helyzet...
Ezrek tüntettek Pásztor Albert mellett
Nem történt rendbontás a miskolci városháza előtt szervezett, Pásztor Albert rendőrkapitány melletti szimpátiatüntetésen. A rendezvény helyszínét A rendőrség kordonnal lezárta és leállították a villamos-forgalmat is. A Készenléti Rendőrség több egységét már szombaton Miskolcra vezényelték.
A táblák tanúsága szerint az ország minden részéről érkeztek a demonstrációra. A nyitóbeszédet tartó szervező elmondása szerint azért rendezték meg a történtek ellenére a szimpátiatüntetést, hogy politikai nyomással senkit se lehessen eltávolítani állásából. Felhívta a figyelmet arra: a tüntetés civil szervezésű, politikai pártoktól mentes, és kérte, hogy a résztvevők kerüljék a szélsőséges megnyilvánulásokat.
A szimpátiatüntetésen nézőként részt vett a miskolci szocialista polgármester is Káli Sándor Független Hírügynökségnek elmondta: „romakérdésben” olyan súlyos a helyzet, hogy azonnali intézkedésekre van szükség. Az egyik fontos feladat a rend és a biztonság fenntartása, a másik pedig az integrációs folyamatok felgyorsítása. A polgármester szerint szükség van a rendőrség technikai eszközeinek megerősítésére, és a polgárőrség, valamint a városőrség finanszírozásának biztosítására. Ezzel egy időben pedig a roma gyerekek felzárkóztatását kell felgyorsítani - mondta Káli.
Mint ismert, a miskolci rendőrkapitány mellett azért szerveztek szimpátiatüntetést, mert pénteken ideiglenesen leváltották egy sajtótájékoztatón elhangzott kijelentései miatt, amelyben származásuk szerint említette egyes bűncselekmények elkövetőit. A kapitányt, mivel a belső vizsgálat azt állapította meg, hogy nem történt jogsértés, egy országos főkapitányi figyelmeztetéssel visszahelyezték beosztásába.
Egy kis emlékeztető a vérző szivű rendészeti miniszerünk eddigi károkozó tevékenységéről:
Politikai pályafutása
1994-ben Békesi László akkori pénzügyminiszter alá került mint közigazgatási államtitkár. Ezt a posztot Bokros Lajos és Medgyessy Péter alatt is megtartotta.
1995 és 1998 között a Magyar Nemzeti Bank jegybanktanácsának tagja. 1996 és 1998 között a Kincstári Tanács tagja. 1997 és 1998 az Országos Betétbiztosítási Alap igazgatótanácsi elnöke. 1994 és 1998 között a Pénzügyminisztérium közigazgatási államtitkára volt. 1998-ban meg kellett válnia államtitkári pozíciójától.
2002-ben Medgyessy Péter miniszterelnök kabinetfőnöke, címzetes államtitkári rangban.
2004-ben Medgyessy pénzügyminiszterré nevezte ki. 2005. április 18-án Gyurcsány Ferenc miniszterelnök felmentette. A felmentéssel kapcsolatban Gyurcsány a következőket mondta Debreczeni József „Az új miniszterelnök” című könyvében: „»A legnagyobb gondot ebben az időszakban a következő dolog jelenti. Draskovics Tiborról van szó. A pénzügyminisztériumi apparátusból közvetlenül is szerzek információkat, és azok sem nyugtatnak meg.« Kiderül, hogy a miniszter által ígért hiányprognózis irreális: »Egyre világosabb számomra, hogy ez a 4,6%-os hiány, ez nem tartható. Nekem itt nem mondanak igazat.« Végül – bár állítólag ott lapul Gy. F. zsebében az új miniszter neve – a helyén hagyja az őt átverő tárcavezetőt, mert sikerül rábeszélnie az 5,2%-os hiányadatra. Az év végi áfatörténet, vagyis az áfa-visszatérítések példátlan késleltetése után azonban véglegesen megvonja a bizalmát beosztottjától, akit lenézően »ez a fiú«-ként emleget. »Draskovics iránt tavaszra végképp megrendül a bizalmam. Az ő esetében ekkor már csak azt a pillanatot keresem, amikor kis veszteséggel el tudom engedni. Olyan ember kell, akiben teljesen megbízik a frakció. Tibor nem ilyen, tehát nincs mese, váltanom kell.«”
Nem sokkal felmentése után kinevezték a Magyar Villamos Művek elnökévé.
A második Gyurcsány-kormányban a kormányfőnek alárendelt Államreform Bizottság alelnöke és munkájának vezetője kormánybiztosi rangban. Az Államreform Bizottság megszüntetésétől, 2007. július 1-től a kormányzati igazgatás összehangolásáért felelős tárca nélküli miniszter, e minőségében a Kormány üléseit előkészítő államtitkári értekezlet vezetője.
2008. február 18-ától Takács Albertet váltja az igazságügyi és rendészeti miniszteri poszton, korábbi miniszteri posztja megszűnik, a kormányzati igazgatás összehangolása a kancelláriaminiszter feladatává vált.
a hírTV anyagaiból az összeállítást készítette: Audie