Értelmiségiek a Magyar Gárda ellen gondola 2007. december 20. 12:19
A Társaság a Szabadságjogokért (TASZ) jogvédő szervezet kezdeményezésére több mint 150 értelmiségi írta alá a Magyar Gárda romaellenes felvonulásai miatti tiltakozó nyilatkozatot.
A TASZ meggyőződése, hogy a Magyar Gárda félelemkeltő és erőszakkal fenyegetőző megmozdulásaival, gyűlöletkeltő demonstrációival átlépett egy határvonalat, ezért a szervezet üdvözli a Fővárosi Főügyészség keresetét, mellyel a hatóság fel kíván lépni a szélsőséges szervezet ellen.
A TASZ nyilatkozata nem csak a szükséges hatósági fellépésről, hanem az aláírók azon igényéről is szól, hogy a demokratikus értékekeket komolyan vevő polgárok és szervezetek semmilyen körülmények között ne működjenek együtt az egyesülési joggal visszaélő és mások jogait semmibe vevő szervezettel.
Munkáspárt 2006: tiltsák be a Nemzeti Őrsereget
Nemcsak a Magyar Gárda feloszlatása szükséges, tiltsák be a zömmel Szabolcsban tevékenykedő Nemzeti Őrsereg félkatonai szervezetét is - indítványozza a Magyarországi Munkáspárt 2006. Erről csütörtöki sajtótájékoztatóján Kiss Bálint, a párt szabolcsi elnöke beszélt.
A politikus véleménye szerint az őrsereg tagjai megszegik a nemzetiségi és etnikai kisebbségekről szóló törvényt. A Munkáspárt 2006 úgy gondolja, azt is vizsgálni kell, hogy a Jobbik Magyarország Mozgalom, mint politikai párt mennyire tartja be a törvényeket, már csak azért is, mert a Jobbik és Magyar Gárda vezetője ugyanaz a személy, a Nemzeti Őrseregnek pedig tagja a Jobbik szabolcsi és nyíregyházi szervezetének elnöke. Múlt hét szombatján a Nyíregyházához közeli Érpatakon Árpád fejedelemről emlékeztek meg, a faluban felvonult a Magyar Gárda és a Nemzeti Őrsereg egy-egy egysége, ami az ott élő cigányok között nemtetszést és ellentüntetést váltott ki. Kiss Bálint tudomása szerint azóta is megjelennek a falu cigányok lakta utcáin az őrsereg tagjai, ezért egyetértenek a helyi kisebbségi önkormányzat követelésével, hogy Érpatak polgármestere mondjon le.
Az MTI tudósítóját Szilágyi László Szabolcs-Szatmár-Bereg megyei főügyész-helyettes arról tájékoztatta, eddig nem kaptak bejelentést a nemzeti őrsereg jogszabályellenes működéséről. Mindez a Munkáspárt 2006 szerint azért van így, mert szeptemberben hiába kérdőjelezték meg az őrsereg működését, mivel ősszel azt a tájékoztatást kapták, hogy az őrsereg még nincs bejegyezve.