KITÖRÉS TÚRA, - BECSÜLET NAPJA
2009.02.15. 20:29

Képriport az idei Kitörés túráról és a Hősök terén a Becsület Napja alkalmából tartott megemelékezésről két képriportot nézhet meg. Idén is mint minden évben megtartották a kitörés túrát. Erre mindig februárban kerül sor. Épp ezért, szinte mindig nagyon hideg van, ráadásul éjszaka kell a hosszú távot megtenni. Minden évben koszorúznak is. Az éjszakai menetelés embert próbáló feladat. Nem is bírja akárki. Ráadásul tavaly még eső is nehezítette a túrát. A Hősö terén zajlot a Becsület Napjár való emlékezés. Mint a korábbi években mindig, most is fegyelmezett és méltóságteljes ünnep volt.
KITÖRÉS TÚRA és BECSÜLET NAPJA 2009.
Idén is, mint minden évben megtartották a kitörés túrát. Erre mindig februárban kerül sor. Épp ezért, szinte mindig nagyon hideg van, ráadásul éjszaka kell a hosszú távot megtenni. Minden évben koszorúznak is.
Az éjszakai menetelés embert próbáló feladat. Nem is bírja akárki. Ráadásul tavaly még eső is nehezítette a túrát.
alábbi linkre kattintva gyuszuSS képriportját nézhetik meg :
KÉPRIPORT
(visszalépés a képtárból: kétszer klikk a fenzi zöld vissza nyílra)
A Hősök terén zajlot a Becsület Napjár való emlékezés. Mint a korábbi években mindig, most is fegyelmezett és méltóságteljes ünnep volt. A linkre kattintva
nézheti meg gyuszuSS képriportját az eseményről
BECSÜLET NAPJA
(visszalépés a képtárból: kétszer klikk a fenzi zöld vissza nyílra)
Kitörés túra - Európa Hősei emlékmenet
Ezt az emléktúrát minden évben megtartják. A túrával emlékeznek meg a résztvevők az 1945 februári hőstettre, amikor az oroszok már bekerítették Budapestet és a Budai Várban hozzávetőleg negyvenezer katona a kitörés mellett döntött a megadással szemben.
A kitörésben résztvevő német és magyar katonák megpróbáltak áttörni az ostromgyűrűn és a budai hegyeken át elérni a német vonalakat. Ez a vállalakozás szinte lehetetlen volt, ezért oly tragikusan önfeláldózó, és ugyanakkor hősies.
A kitörésben résztvevő katonák közül csak alig néhány százan élték túl.
A kitörésben résztvevők, a bátorságból, bajtársiasságból, kitartásból, és elszántságból példát mutatnak mai fiainknak is!
A kitörés túra ennek az elhallgatott történelmi eseménynek állít emléket.
Mert az utódok nem felednek! Hiába hamisították éveken át a történelem könyveket, a hősők tettei nem törölhető ki utódaik szívéből, és emlékezetéből!
Ezért csak azok részvételével tartják a túrát és a kapcsolódó ünnepi seregeszemlét és közös tisztelgést, akik méltók rá, és hűségesen őrzik s ápolják a hősök emlékét!
Évről évre egyre többen vesznek részt ezen az emléktúrán.
A hosszabbik útvonal kb. 30km-es, és ennek nagy részét éjszaka teszik meg a résztvevők. Képeink a rövidebb verzión készültek, és az emelkedett bensőséges hangulatot híven tükrözik.
Az indulás február 7-én este 6-kor volt a Szépjuhászné megállótól.
Alább egy rövid beszámolót adunk közre az egyik rendszeres résztvető tollából, aki a hosszabb emléktúrát választotta.
"Idén is sokan összejöttünk, szerintem 100 és 150 között lehetett a létszám. Rövid várakozás után indultunk is, a már megszokott útvonalon. A vadasparkban volt egy kisebb incidens is. Arra járt egy vadász és nem volt gondolom jobb dolga, ezért elkezdett kötözködni, hogy mit keresünk mi itt, van e engedélyünk, miért van nálunk kutya, stb. A szervezők kulturáltan lerendezték a problémát!
Két nagyobb katonasír érintésével folytattuk utunkat. Az eredeti ötlet az volt, hogy a második katonasír után két csoportban folytatjuk a túrát. Az elsőben a gyorsabbak, a másodikban a kényelmesebben haladók lettek volna.Végül is gyakorlatilag mindenki az első csoporthoz csatlakozott, aminek ismét csak az lett az eredménye, hogy az utunk során sokszor meg kellett állni, megvárni a lemaradozókat.
Talán éjfél és 1óra között, egy kicsit eltvétettük az irányt. Kb 1km-t kellett visszafelé gyalogolni, ami nem volt még megterhelő. Gondolom emiatt kényszerültünk a "b" útvonaltervet választani.
Kettő óra körül értünk egy műútra, ami Páty felé vitt. A falut kb. fél3 felé értük el. Ez volt talán az utolsó olyan pont ahol bevártuk az utolsókat.
Szervezők természetesen a csoport elején és a legvégén is voltak, nehogy eltévedjen bárki is.
A végcél a mány-i Kitörés emlékmű volt. Ezt Zsámbék érintésével értük el. Végig műúton haladtunk, ami sok túrázó lábát kikezdte. A menetoszlop több kilométeresre nyúlt!
Sajnos az öcsém térde kiment, ezért nekünk Zsámbékon búcsúzni kellett. Pedig már csak 5km-re volt Mány.
A szervezők végül egy busszal összeszedték a hasonló okból lemaradottakat és közösen koszorúztak az emlékműnél. Legjobb tudomásom szerint ez hajnali 5 és 6 között lehetett valamikor.
Érdekesség képpen még leírom ,hogy elég sokan vettek részt a túrán idősebbek is és lányok is, akik elég jól bírták az utat. Viszonylag nagy számban képviselte magát a Magyar Gárda is. Összességében remek túra volt, ismét köszönet illeti a szervezőket! "
Gunhard
kapcsoló cikkek:
KITÖRÉS VAGY HALÁL!
A BECSÜLET NAPJA- Video riport -
összeállította: Audie
|