BELFÖLD : A VÉSZ a lakásárverezésekkel, kilakoltatásokkal kapcsolatban 2009. 05. 21. |
A VÉSZ a lakásárverezésekkel, kilakoltatásokkal kapcsolatban 2009. 05. 21.
forrás: VÉSZ, Magyar Gárda 2009.05.24. 20:49
Tarthatatlan állapot, hogy a kilátástalan helyzetbe került családok nyomorán uzsorás cégek gazdagodjanak, gyanús, ellenőrizetlen körülmények között fosszanak meg százezreket otthonaiktól. Ezért kérjük a felügyeleti szerveket, a Bankszövetség, a PSZÁF és a Végrehajtói Kamara illetékeseit, hogy a lehető legrövidebb idő alatt tegyenek közzé állásfoglalást a kialakult, aggasztó helyzettel kapcsolatban, különös tekintettel arra, hogy a hitelek tömeges bedőlése társadalmi robbanást idézhet elő. Szükségesnek tartjuk annak nyilvánosságra hozatalát, hogy egyáltalán milyen körülmények között kerülhet sor ingatlanárverésre, milyen eljárási protokollnak kell megfelelni, sérelem, visszaélés esetén kitől kérhet azonnali segítséget az adós? Válaszukban mérlegeljék, hogy a kialakult helyzetért súlyos felelősség terheli a regnáló hatalmi elitet, hiszen éveken keresztül megtévesztették a magyar társadalmat az ország gazdasági helyzetével kapcsolatban, adatokat titkoltak el, hamisítottak meg, miközben a csapból is a hitelfelvételre ösztökélő reklámok sora ömlött. A kormány szociális érzéketlenségének bizonyítéka, hogy az állam teljesen kivonult a szociális bérlakásépítésből, így azok a szerényebb jövedelmű családok is kénytelenek voltak hitelt felvenni,
Információs anyag a VÉSZ sajtótájékoztatójához
az alábbi információs anyagot kaptuk a sajtótájékoztatóhoz:
Sajtótájékoztató a lakásárverezésekkel, kilakoltatásokkal kapcsolatban – 2009. 05. 21.
A megadott segélyvonalakon egyre nagyobb számban jelentkeznek azok a kiszolgáltatott helyzetben lévő banki adósok, akiknek otthonát árverezés fenyegeti. A hozzánk fordulók ügyeiben súlyos visszaéléseket tapasztaltunk, a bankok sok esetben nem hajlandók könnyítésről, átütemezésről tárgyalni, nincs magyarázat arra, hogy hogyan nőhet a törlesztőrészlet kétszeresére, holott az árfolyamingadozás lényegesen kisebb volt az emelkedés mértékénél. Sok esetben brutális eszközökkel űzik ki a családokat a lakottan megvásárolt ingatlanból, amit messze áron alul értékesítettek, így a fedél elvesztése mellett az adósság egy jelentős része is megmaradt. Az ügyek túlnyomó része kikerülve a normális bírósági ügymenet alól, a lepapírozás segítségével néhány hónapon belül az árverezésig jut, esélyt sem adva a családnak egy vállalható, emberségesebb megoldásra.
Tarthatatlan állapot, hogy a kilátástalan helyzetbe került családok nyomorán uzsorás cégek gazdagodjanak, gyanús, ellenőrizetlen körülmények között fosszanak meg százezreket otthonaiktól. Ezért kérjük a felügyeleti szerveket, a Bankszövetség, a PSZÁF és a Végrehajtói Kamara illetékeseit, hogy a lehető legrövidebb idő alatt tegyenek közzé állásfoglalást a kialakult, aggasztó helyzettel kapcsolatban, különös tekintettel arra, hogy a hitelek tömeges bedőlése társadalmi robbanást idézhet elő. Szükségesnek tartjuk annak nyilvánosságra hozatalát, hogy egyáltalán milyen körülmények között kerülhet sor ingatlanárverésre, milyen eljárási protokollnak kell megfelelni, sérelem, visszaélés esetén kitől kérhet azonnali segítséget az adós? Válaszukban mérlegeljék, hogy a kialakult helyzetért súlyos felelősség terheli a regnáló hatalmi elitet, hiszen éveken keresztül megtévesztették a magyar társadalmat az ország gazdasági helyzetével kapcsolatban, adatokat titkoltak el, hamisítottak meg, miközben a csapból is a hitelfelvételre ösztökélő reklámok sora ömlött. A kormány szociális érzéketlenségének bizonyítéka, hogy az állam teljesen kivonult a szociális bérlakásépítésből, így azok a szerényebb jövedelmű családok is kénytelenek voltak hitelt felvenni, akiknek egy bérlakás program jó megoldást jelenthetett volna. A hitelbedőléssel fenyegetett családok túlnyomó többsége annak a középosztálynak a tagja, amely munkahellyel, némi megtakarítással rendelkezett, hiszen különben nem felelt volna meg a hitelfelvételi követelményeknek. Súlyos tévedés és vétek a problámát azzal elhárítani, hogy a hitelfelvétel magánjogi döntés, következményeit viselje az adós, hiszen a „pannon puma dübörgése” idején a pénzintézetek léprecsalták, a hatalmi elit pedig végzetes tévedésben tartotta állampolgárait, a mostani helyzet pedig – a közlekedésből vett hasonlat alapján – leginkább a cserbenhagyásos gázolásra hasonlít, melynek áldozatairól a végsőkig elnyomorított társadalomnak kell gondoskodnia. A gazdasági és pénzügyi válság következményeit erkölcstelen és immorális a kiszolgáltatott emberekre lőcsölni, hiszen az ország állapotáért a kormány felelős, a bankok pedig évtizedeken keresztül szemérmetlen módon extraprofitot kasszíroztak a magyar ügyfeleken.
A Vállalkozások Érdekvédelmi Szövetsége az Otthonvédők többi civil szervezetével együtt azonnali árverezési, kilakoltatási moratóriumot követel, azzal egyidőben pedig tárgyalást, ahol a törvényhozói hatalom, a bankok, valamint a hitelfelvevők képviselői kimunkálják azokat a megoldásokat, melyek elfogadható és azonnali megoldást jelentenek a legkétségbeejtőbb helyzetben lévőknek is. A sajtóban megjelent megoldási javaslatokat, -miszerint az adós bérlőként maradhatna otthonában, majd adóssága rendezése után visszaszerezhetné tulajdonjogát – támogathatónak tartjuk, azonban a kiszolgáltatottság elkerülése érdekében elengedhetlen az állami garancia.
Mészárosné Győrvári Bella, VÉSZ alelnök
forrás: Magyar Gárda honlapja
Otthonvédők a kilakoltatások azonnali leállítását követelik
2009. Május 23
Magyarországon több százezer embert fenyeget kilakoltatás amiatt, hogy devizaalapú hiteleit a forint meggyengülése miatt nem tudja törleszteni, illetve nem tudja kifizetni a közüzemi díjhátralékokból felhalmozódott adósságát. A tél elmúltával országszerte több ezer embert lakoltatnak ki, illetve árverezik el egyetlen otthonát a feje fölül. A hajléktalanná vált szülőktől elveszik kiskorú gyermeküket, és állami gondozásba helyezik őket. Az otthonukat vesztetteket jobb esetben ismerősök, rokonok, segítőkész emberek fogadják be átmenetileg. A szolidaritás ilyen konkrét megnyilvánulása enyhít a súlyos gondon, de a saját otthont nem képes pótolni. Öngyilkosság, fizikai és lelki leépülés, traumák sokasága kíséri a megélhetési gondok otthonvesztéssé fajulását.
Ismereteink szerint megközelítőleg 750 ezer devizahiteles otthona kerülhet veszélybe, ha nem tudja törleszteni adósságát. Jelenleg a devizahitelesek 40 százaléka több mint egy hónapja késlekedik a törlesztéssel. A Banki Hitel Károsultjainak Egyesülete attól tart, hogy augusztusra, a három hónapnál hosszabb tartozás következtében „hitelbedőlési hullám” indul el. Ami a fenyegetettek másik csoportját illeti, 720 ezer díjhátralékosról tudunk. Közülük 470 ezren három hónapot meghaladó tartozást halmoztak föl, közülük 210 ezren pedig fél millió forintnál is többel tartoznak.
Ebben a helyzetben a Magyar Szociális Fórum, a Civil Nemzeti Csúcs, a Civil Összefogás Fórum keretében együttműködő szervezetek – a Vállalkozások Érdekvédelmi Szövetségének kezdeményezését felkarolva - azonnali állami beavatkozást követelnek a bajba jutottak érdekében, mielőtt a kilakoltatás tömegessé, társadalmi méretű problémává válnék. A fenyegető folyamat elhárítása céljából úgy döntöttek, hogy sürgősen delegációt menesztenek a miniszterelnökhöz. Hozzá eljuttatott üzenetükben a következőt írták:
„Kilakoltatással fenyegetett több százezer embertársunk érdekében közvetlen megbeszélést szeretnénk folytatni Önnel annak a civil szerveződésnek a nevében, amely Otthonvédők néven született széles társadalmi összefogással.
Kérjük, fogadja küldöttségünket, hogy közösen megoldást találjunk a fenyegető súlyos helyzetre, és elkerüljük, hogy az emberek tömegesen veszítsék el egyetlen otthonukat!
Kérjük mielőbbi pozitív válaszát, tekintettel az ügy sürgősségére!”
Az OTTHONVÉDŐK követelése:
1. Azonnal állítsák le a kilakoltatásokat! Ne engedjék meg, hogy megfosszák az embereket egyetlen otthonuktól!
2. Foganatosítsanak fizetési moratóriumot, és dolgozzanak ki az érintettekkel karöltve olyan megoldást, amely lehetővé teszi, hogy az adósok megőrizzék otthonukat, és erejükhöz mérten törleszteni tudják adósságukat, anélkül, hogy mindennapi megélhetésük (táplálkozás, ruházkodás, iskoláztatás, közlekedés, díjfizetés) lehetetlenné válnék.
A Magyar Szociális Fórum és a Civil Nemzeti Csúcs azzal a felhívással fordul a társadalmi szervezetekhez, szakszervezetekhez, politikai erőkhöz, hogy OTTHONVÉDŐK néven fogjunk össze, bíztassuk az érintetteket kiállásra és összefogásra önmagukért, hogy társadalmi ellenállással megakadályozzuk a kilakoltatásokat, az otthonok elárverezését, az emberek utcára kerülését, családok szétzüllését! Vállaljunk szolidaritást bajba jutott embertársainkkal, követeljük jogukat az élethez és az emberhez való megélhetéshez!
A kilakoltatások kezdete, április eleje óta konkrét esetek bizonyítják, hogy összefogással, fizikai fellépéssel, a sajtó mozgósításával meg lehet akadályozni a végrehajtásokat, és azt, hogy lakásmaffiák kezébe jussanak elárverezett otthonok.
A Vállalkozások Érdekvédelmi Szövetsége kezdeményezi Gyorsreagálású Önvédelmi Zónák (GYÖZ) kialakítását. A lakóterületek kisebb egységeiben élő, egymást legalább látásból ismerő emberek szólítsák meg egymást, ismerjék fel, hogy össze kell fogni, lépjenek túl az elválasztó és szembeállító ostoba dilemmákon (pl. jobboldali, vagy baloldali), határozzák el, hogy figyelnek egymásra, és az adott területet (városrész, falu, kerületi kistérség, stb.) nyilvánítsák Gyorsreagálású Önvédelmi Zónává. Ennek lényege: riadóláncszerűen szervezzék meg, hogy abban a pillanatban, ahogy híre megy, hogy valahol megjelentek a kilakoltatók, azonnal összpontosuljon a kilakoltatás helyszínén legalább 40-50 elszánt, bátor és fegyelmezett férfi, és kergesse el őket.
Az OTTHONVÉDŐK információkkal, felvilágosítással is segíteni kívánnak az érintetteknek:
1. Forró drót telefonvonalakat létesítettek az alábbi címeken és számokon:
Dr. Csere Péter jogász (Vállalkozások Érdekvédelmi Szövetsége): 06705301920
Kóta Mária (Gyermek és Ifjúsági Jogvédő Alapítvány): 06304786698
Urbán Szabó József (Magyar Családok Országos Szövetsége): 06209357172
2. Tanácsadó füzetet jelentetünk meg a kilakoltatás elkerülése érdekében teendő
lépésekről.
2009. május 6.
kacsolódó anyag: A Magyar Gárda a pénzügyi válság áldozatai mellett-
|