BÚZASZEM
forrás: Erdély Online 2009.12.15. 09:22
Egy megható történetet mutat be az a film, amelyet a szatmárnémeti érdeklődők szombat délelőtt a Székesegyház plébániájának hittantermében nézhettek meg. A másfél órás film vezérfonalai a vallás, a filozófia, pszichológia, de legfőképpen az élet és annak szeretete. Egy fiatal házaspár szenvedéseit mutatja be a meg nem született gyermekért, a Búzaszemért, akit 10 hetesen veszítenek el szülei. Vallásos emberek lévén természetes volt számukra, hogy gyermeküket keresztényekhez, katolikusokhoz méltóan temethessék el. Ám már a középkorban is törvény szólt arról, hogy kereszteletlen személyt nem temetethetnek megszentelt földbe, egyházi temetőbe. Ezenkívül, bár létezett akkor -, 999–ben történt az eset - Magyarországon is jogszabály a halva születő, illetve spontán abortuszban meghaló magzat temetéséről, ezt nagyon kevesen veszik igénybe még ma is.
Egy Búzaszem rövid története
Szatmár megye - Egy dokumentumfilm az életről és az élet, valamint a vallás legfőbb kérdéséről, mikor is kezdődik el az emberi élet: már a fogantatáskor, vagy csak a születés pillanatától? /RTE>
Egy megható történetet mutat be az a film, amelyet a szatmárnémeti érdeklődők szombat délelőtt a Székesegyház plébániájának hittantermében nézhettek meg. A másfél órás film vezérfonalai a vallás, a filozófia, pszichológia, de legfőképpen az élet és annak szeretete. Egy fiatal házaspár szenvedéseit mutatja be a meg nem született gyermekért, a Búzaszemért, akit 10 hetesen veszítenek el szülei. Vallásos emberek lévén természetes volt számukra, hogy gyermeküket keresztényekhez, katolikusokhoz méltóan temethessék el. Ám már a középkorban is törvény szólt arról, hogy kereszteletlen személyt nem temetethetnek megszentelt földbe, egyházi temetőbe. Ezenkívül, bár létezett akkor - 1999–ben történt az eset - Magyarországon is jogszabály a halva születő, illetve spontán abortuszban meghaló magzat temetéséről, ezt nagyon kevesen veszik igénybe még ma is. A filmben a házaspáron, Örsön és Helgán kívül szakértők szólalnak meg, akik egyházi, filozófiai, antropológiai, orvosi, jogi és pszichológiai szempontból elemzik a család esetét, illetve a legfőbb kérdést, mikor is kezdődik az élet, fogantatáskor avagy születéskor?
Beszélgetés
A vetítést követően Drimmer László, a film rendezője beszélgetésre hívta a nézőket. Elsőként arról beszélt, hogy a saját családjának tagjai is többször nézték meg a Búzaszem történetét, mivel mindig újabb és újabb mondanivalót ad számukra. A filmben a hulladékfeldolgozó is látható, ahová az elhalt magzatok kerülnek, amelyeket elégetnek. Ez minden kórházban működik, a biológiai hulladéktól ezáltál szabadulnak meg, illetve bizonyos szóbeszéd szerint kozmetikai szerekre használják fel az elhalt magzatok maradványait. Drimmer rámutatott, mennyire különbözőképpen fogadják és dolgozzák fel az emberek a látottakat, egyes vetítések alkalmával akadt, akit bevallásra serkentett a mások esete, volt, aki ezáltal tudott jobban szembenézni saját bűneivel. Gyónásra késztet, ami ilyen eseményeknél a legfontosabb, hiszen — mutatott rá a rendező —, a múlttal, a problémákkal való szembenézés és ezek feldolgozása az egyetlen út, a „szőnyeg alá seprés” csak nagyobb károkat okoz az átélőjükben.
Érdekességek
A dokumentumfilmet nem vezetíti a televízió és a mozikban sem látni. A régi népmesékhez híven, szájhagyomány útján terjed leginkább. 2004–ben vetítették a Magyar Filmszemlén, 2005–ben pedig a Vas megyei Filmfesztiválon első helyezést ért el. Eddig körülbelül nyolcvan vetítést élt meg a film. Drimmer László bárhol szívesen vetíti és mesél a filmről, életről, hitről, tettét nem anyagi hozzájárulással lehet megfizetni, csupán az útiköltséget kell hogy fedezze azt őt meghívó közönség. Internetes elérhetőség: http://buzaszemfilm.extra.hu
|