Orbáni felelősség Siófokon 1. rész
olvasónktól 2010.03.23. 09:36
Az önkormányzatnak ezt a szándékát keresztezte Nagy Sándor önkormányzati képviselő akként, hogy miután megtudta a Siófoki Önkormányzatnak vételi ajánlatát mint önkormányzati képviselőtestületi tag, ennek megfelelően kedvező pályázati lehetőséget biztosított egy kiskunhalasi székhelyű gazdasági társaságnak. Feltehetően félrevezette a képviselő az önkormányzatot azzal is, hogy egy álpályázó is jelentkezett a Jókai Villa megvásárlására, majd az ÁPV Rt. közreműködésével a kiskunhalasi cég az ingatlan tényleges értékéhez képest nevetséges áron – bruttó 20,5 millió forintért – megvásárolta. Siófok Város Önkormányzati Képviselőtestülete a vételt követően másfél év múlva szánta rá magát az Etikai Jelentés elkészíttetésére arra hivatkozással, hogy a sajtóban, az Ablak című műsorban is foglalkoztak az üggyel. Ezért sem voltam bizonyos abban, hogy Nagy Sándornak képviselőtársai ténylegesen kívánták-e a korrupciós magatartás miatti felelősségre vonást, vagy csak látszatintézkedéssel szándékozták az ügyet lezárni. A kérdés eldöntésére kártérítési peres eljárást indítottam a Fővárosi Bíróságon az ÁPV Rt. és tsai ellen a Siófoki Önkormányzat nevében is, és miután az Önkormányzat a pertől elzárkózott, bebizonyosodott előttem, hogy különösebb kifogásuk valójában Nagy Sándor kritikátlan magatartása ellen a képviselőtestületi tagoknak nem volt.
Orbáni felelősség Siófokon
a Jókai Villától a Pláza gödörig
1. rész
Siófok Batthyány u. 2. sz. alatt található Jókai Villa elsíbolásával is kapcsolatosan először 2006. július 23-án írtam Dr. Orbán Viktornak címezve „Tiborc panasza” címmel olyan írást, melyben többek között az alábbiakat közöltem:
„Jókai Villával kapcsolatos történésekre Siófok Város Képviselőtestülete 94/1997. (V. 22.) sz. képviselőtestületi határozata alapján 1997. szeptember 20-án készült Vizsgálati Jelentésnek alábbi közlése utal:
„A bizottság a lefolytatott vizsgálat szűkebb értelmezése szerint felderített tényállása alapján megállapítja, hogy Nagy Sándor képviselőtársunk a valamennyi önkormányzati képviselőnek megküldött polgármesteri előterjesztésből tudomást szerzett arról, hogy az önkormányzat – legalábbis az előterjesztés szerint – milyen összeget szán a Jókai Villa megszerzésére, amely egyébként azonos volt a pályázati kiírásban a kiíró által megjelölt értékeléssel.”
„Nagy Sándor képviselőtársunk pályázatával kapcsolatban a közvélemény hangadó része azt feltételezi, hogy ez a harmadik pályázó valójában Nagy Sándor által felkért pályázó, aki Nagy Sándornál alacsonyabb, de az önkormányzatnál magasabb ajánlatot tett, így az önkormányzat Nagy Sándor esetleges visszakövetelésekor sem lehet nyertes”
Érthetőbben fogalmazva a következő történt: Siófokon a „Jókai Villa”-ként elnevezett Siófok Batthyány u. 2. szám alatti 2224. m2 területű telken lévő, 800 m2 alapterületű kastély jellegű, korábban a Siófoki Zeneiskolának helyet adó épület annak a Pannon Kft-nek tulajdonában volt, melynek a Siófoki Önkormányzat 1995. szeptember 5-től azzal a szándékkal volt tagja, hogy elidegenítés esetén kizárólagos tulajdonosa lehet az ingatlannak.
Az önkormányzatnak ezt a szándékát keresztezte Nagy Sándor önkormányzati képviselő akként, hogy miután megtudta a Siófoki Önkormányzatnak vételi ajánlatát mint önkormányzati képviselőtestületi tag, ennek megfelelően kedvező pályázati lehetőséget biztosított egy kiskunhalasi székhelyű gazdasági társaságnak. Feltehetően félrevezette a képviselő az önkormányzatot azzal is, hogy egy álpályázó is jelentkezett a Jókai Villa megvásárlására, majd az ÁPV Rt. közreműködésével a kiskunhalasi cég az ingatlan tényleges értékéhez képest nevetséges áron – bruttó 20,5 millió forintért – megvásárolta.
Siófok Város Önkormányzati Képviselőtestülete a vételt követően másfél év múlva szánta rá magát az Etikai Jelentés elkészíttetésére arra hivatkozással, hogy a sajtóban, az Ablak című műsorban is foglalkoztak az üggyel. Ezért sem voltam bizonyos abban, hogy Nagy Sándornak képviselőtársai ténylegesen kívánták-e a korrupciós magatartás miatti felelősségre vonást, vagy csak látszatintézkedéssel szándékozták az ügyet lezárni. A kérdés eldöntésére kártérítési peres eljárást indítottam a Fővárosi Bíróságon az ÁPV Rt. és tsai ellen a Siófoki Önkormányzat nevében is, és miután az Önkormányzat a pertől elzárkózott, bebizonyosodott előttem, hogy különösebb kifogásuk valójában Nagy Sándor kritikátlan magatartása ellen a képviselőtestületi tagoknak nem volt.
Olyannyira nem, hogy 2202. októberében Nagy Sándor önkormányzati képviselőt a pénzügyi és tulajdoni bizottság tagjai közé beválasztották…”
===================
A Fidesz elnöki kabinetvezetője által aláirt, következő oldalon látható válasz szerint 2006. október 4-én Orbán Viktor megköszönte tájékoztatásomat, személyes megbízására a kabinete munkatársai felé megküldték feldolgozásra, de több tájékoztatást az azóta eltelt több mint három év alatt sem a feldolgozás eredményéről, sem az ezt követő elnöki intézkedésekről a mai napig nem kaptam.
Így nem tudhatom azt, hogy tényleg elküldték a Fidesznél iratomat feldolgozásra, vagy a szép szavak ellenére iratom papírkosárban végezte. Amennyiben feldolgozták, nem tudhatom azt, hogy Orbán Viktor egyetértett-e a siófoki Jókai Villa leírtak szerinti megszerzésének körülményeivel, vagy sem. Amennyiben nem értett egyet a szerzés körülményeivel, tett-e a Siófoki Képviselőtestületnek Fideszes Polgármestere és képviselőtestületi tagjai felé bármilyen jelzést arra nézve, hogy hasonló ügyek a Siófoki Önkormányzat környékén ne fordulhassanak elő. Amennyiben pedig tett jelzést Orbán Viktor írásom alapján a Siófoki Önkormányzatnak Fideszes Polgármestere és tagjai felé azért, hogy hasonló ügyek lehetőség szerint jövőben ne fordulhassanak elő, akkor az azóta történtek alapján megállapítható az, hogy kutyába sem veszik a Siófoki Önkormányzatnál Orbán Viktor jelzéseit.
------------------------
Visszatérve a Siófoki Jókai Villára, 1995-ben Nagy Sándor siófoki önkormányzati képviselőnek fentiek szerinti eljárása folytán ennek az ingatlannak a tulajdonjogát annak a Cg. 03-10-100059 cégszámon nyilvántartott Kiskunhalas Nyárfa u. 3. sz. alatti székhelyű Royal II. Sütőipari Részvénytársaság szerezte meg, melynek igazgatósági tagjai a szerzéskor Nagy István, valamint Nagy Sándor siófoki önkormányzati tag felesége – jelenlegi alpolgármester Nagy Sándor Tamásné siófoki lakos – is voltak. Most hatályos cégkivonat szerint Nagy Sándor Tamásné siófoki alpolgármester a Jókai Villát megszerző Royal II. Sütőipari Zrt. cégnek immár a vezérigazgatója, míg gyermeke – Nagy Sándor József – vezető tisztségviselőjeként a céget jogosult cégbejegyzés szerint képviselni.
1992. december 4-ig pedig ennek a Jókai Villát megszerző Royal II. Sütőipari Zrt-nek jogelődje a Cg 03-01-000046 cégszám alatt állami vállalatként nyilvántartott Kiskunhalasi Édes- és Sütőipari Vállalat volt. Az állami vállalat igazgatójaként ekkor Nagy István tevékenykedett, a vállalat irányítási formája megjelölésnél „Dolgozók küldöttgyűlése által irányított” szavak olvashatók, míg az átalakulás során létrejövő Jókai Villát megszerző részvénytársaságnak alapítói az Állami Vagyonügynökség, valamint Bács-Kiskun Megyei Önkormányzat voltak.
A Jókai Villának 1995-ben történt leírtak szerinti megszerzése óta sok víz lefolyt a Sión, sok hasonló vagyonszerzés történt a Siófoki Önkormányzat környékén, majd 2007. januárjában a Siófok Képviselőtestülete egyhangú ( 17 igen) szavazással hozta meg 4/2007. (I.25.) sz. képviselőtestületi határozatát:
„Siófok Város Képviselőtestülete Hozzájárul ahhoz, hogy a Siófok Szabadság tér 4. sz. alatti önkormányzati tulajdonú ingatlanok (siófoki 6603/A/1-15, 6603/B/1-7. hrsz.) a mellékelten csatolt – ülés előtt kiosztott, pontosított – adásvételi szerződésben foglaltak szerint kerüljenek értékesítésre.
Felelős: Dr. Balázs Árpád polgármester
Határidő: értelem szerint.”
Ezzel kapcsolatos történést az alábbi, Somogy Megyei Főügyészségnek címzett és megküldött iratom tartalmazza.
===================
Somogy Megyei Főügyészségnek
K a p o s v á r
|