KEMPO : II. Palota "UTÁNPÓTLÁS" Kupa |
II. Palota "UTÁNPÓTLÁS" Kupa
Audie 2010.04.22. 15:46
Reméljük a Kempo karate sport, melynek rendezvényeit szerkesztőségünk figyelemmel kíséri, nem válik több más küzdősporttal egyetemben sem a "Lex Lázár" sem a politika áldozatává. A résztvevők életkora is épp ennyire megoszlott. Nevezni már a 6-7 éves kortól akár 35 éves kor felett is lehetett. Sok gyermek volt, néhányuk egészen fiatal, többjük már általános iskolás korú, de a résztvevők nagy része 16-22 éves korosztályból került ki. Mivel a Kempo szakosztály nyílt versenyben hirdette meg a kupát, ezért nem csak a Kempo karate stílust művelő klubok, hanem más karate ágak versenyzői is nevezhettek. Sőt, nemcsak Magyarországról, hanem a szomszédos országokból is érkeztek klubok versenyzői. Azonban egy dologban nem volt különbség köztük, mindannyian elszántak, tehetségesek és nagyon lelkesek voltak. Különböző kategóriákban lehetett nevezni, sokan több számban is indultak.
II. Palota “UTÁNPÓTLÁS” Kupa
A Kempo karate márciusi versenye.
2010.03.27.
Reméljük a Kempo karate sport, melynek rendezvényeit szerkesztőségünk figyelemmel kíséri, nem válik több más küzdősporttal egyetemben sem a "Lex Lázár" sem a politika áldozatává.
Az Újpalota Sportegyesület szervezésében került megrendezésre a II. Palota “Utánpótlás” Kupa
Az esemény rendezője a XV. kerület Polgármesteri Hivatala volt, fővédnöke Lacza Ádám Illés, (Shield Security Kft.), védnöke pedig a Magyar Kempo Szövetség volt.
A főbíró feladatát Móger Lajos 2 danos mester vállalta.
Már reggel 8:30-kor elkezdődött a sportrendezvény, a résztvevők kezdők voltak,néhányan közülük még csak alig 1-2 hónapja művelik a sportágat, és többen már régebb óta, sőt néhányuk már fokozatot pl. sárga övet is szerzett.
A résztvevők életkora is épp ennyire megoszlott. Nevezni már a 6-7 éves kortól akár 35 éves kor felett is lehetett.
Sok gyermek volt, néhányuk egészen fiatal, többjük már általános iskolás korú, de a résztvevők nagy része 16-22 éves korosztályból került ki.
Mivel a Kempo szakosztály nyílt versenyben hirdette meg a kupát, ezért nem csak a Kempo karate stílust művelő klubok, hanem más karate ágak versenyzői is nevezhettek. Sőt, nemcsak Magyarországról, hanem a szomszédos országokból is érkeztek klubok versenyzői.
Azonban egy dologban nem volt különbség köztük, mindannyian elszántak, tehetségesek és nagyon lelkesek voltak.
Különböző kategóriákban lehetett nevezni, sokan több számban is indultak.
Nevezni lehetett Kata-ban (formagyakorlat), - fegyveres kata, és önvédelem -, valamint küzdelemben.
A küzdelemnek is három fajtáját művelik: Light contact-ot, Knock down-t, és Chikara Kurabe-t. Ez utóbbi “C“ – gyermek, illetve ”B” – junior és felnőtt megosztásban zajlott.
A különböző kategóriák megoszlanak kor-, és súlycsoport szerint is . Ezzel megelőzhető, hogy a nagy súly- vagy korkülönbség, az egyik fél számára markáns erőfölényt jelentsen. De nem utolsó sorban így megelőzhetők az abból fakadó súlyos sérülések is.
Elsőként a formagyakorlatokat, a kata-kat mutatták be, a versenyzők.
Ezután következtek a küzdelmek. Először a Light contact és Knock down verseny számok, ahol kötelező védőfelszerelésben állnak a tatamira a versenyzők. Majd végül, a talán legjobban kedvelt Chikara Kurabe küzdelem következett. A “C” kategóriában 3x1 percig tartott a küzdelem, a “B” kategóriában 3x2 percig.
Maga a Chikara Kurabe is három menetből áll. S ez a három menet pihenés nélkül, egymás után következik.
Az első menet álló küzdelem, (ütés, rúgás), a második. menet dobás, mely hasonlatos a judo-ból már ismert küzdelemhez, azonban a földtechnikák mellett itt is megengedett a támadható testfelületek ütése és rúgása. Ezt követi a harmadik menet, mely voltaképpen olyan földharc melyben nem csak a földreszorítás, hanem az ütés és rúgás is megengedett.
A meneteket egyenként értékelik, és jelzik a győztest.
Az első menetben védőfelszerelést viselnek a sportolók, azonban ezt követően a felszereléseket levéve folytatódik a küzdelem. Döntetlen esetén ismét állóküzdelemmel döntik el, ki volt a jobb. Ilyenkor a versenyzők újfent magukra öltik a védőfelszereléseiket. Melyek mindkét nemnél hasonlatosak, bár a lányok esetében a mélyvédőn túl mellvédőt is kell használni.
A teremben három küzdőtéren folyt egyszerre a verseny. Azonban még így is délután 5-ig tartottak a küzdelmek.
Ezt követően került sor a kiértékelésre és díjkiosztásra. Az egyéni számok 1-3. helyezettjei számára, valamint klub eredményeket is jutalmazták.
A szurkoló közönséget a hozzáértő szülők, a klubtársak és edzők alkották. Mindenki buzdította a versenyzőket. A nagy hangzavarban hihetetlennek látszott, hogy az épp a tatamin küzdők, hallják-e egyáltalán edzőjük és klubtársaik, nekik szóló utasításait, tanácsait. Meg is kérdeztem később erről az egyik edzőt, vajon mit hallanak tanácsaiból a versenyzők. Azt válaszolta, hogy amíg kezdők, addig szinte semmit. Azonban, ahogy egyre gyakorlottabbak, felkészültebbek lesznek, és egyre fegyelmezettebben dolgoznak, úgy tudnak egyre inkább a külső hangokra, utasításokra is odafigyelni.
A verseny bár egész napos volt, mégis úgy láttam, a résztvevők lelkesedése a fáradtsággal sem csökkent.
Talán azért van így, mert a küzdősportok, de különösen a karate, nemcsak fizikai, hanem szellemi tevékenységet is jelent, és teljes embert kíván. Olyat, akinek nemcsak az izmai, és az agya dolgozik ezért a sportért, de a lelke is. Egész életmódja erről szól. Elmondható, a karate, így a kempo is, egy életforma, és a karatékák világa olyan, mint egy nagy család, melyben mindenkinek azonos a célja.
Talán néhány év múlva a március 27- utánpótlás kupa résztvevőit már a nagyok, a profik között találjuk őket
Köszönet a rendezőknek, és a rendezvényt lebonyolítoknak, és segítőknek, akik helytálltak és kitűnő munkát végeztek annak ellenére, hogy a körülmények nem a legkedvezőbbek voltak.
De addig is, már áprilisban találkozhatunk jó néhányukkal, és a klubok versenyzőit is viszontláthatjuk ugyanott. A következő nagy megmérettetés áprilisban lesz Pilisen. Az USE Plisi Kempo klub szervezésében.
Audie Rácz Era
|